Ayak ve Tırnak Bakımı İçin Uzmanından Öneriler

Sıcak havaları çok seviyoruz ancak bu dönemlerde yüzümüze gösterdiğimiz hassasiyeti ayaklarımıza da göstermeliyiz.  Ayak ve tırnak bakımımızı ihmal etmemek bizi taşıyan ayaklarımızı da korumak çok önemli.  Sıcak iklimle birlikte daha sık duş almak, deniz, havuz suyu ve kumun yıpratıcı etkisi ile ayak ve tırnaklar daha çabuk yıpranmaktadır. Cildimiz bu dönemlerde daha fazla neme ihtiyaç duyar. Gereken bakımı yapmaz isek cildimizin pul pul olması, topuklarımızda  çatlakların olması tırnaklarımızın kuruması kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle havuz suyu klor içerdiği için cildi daha çabuk kurutarak nem oranın daha hızlı bir şekilde azalmasına sebep olur.

Daha sağlıklı ayak ve tırnaklarla sahip olmak için Ayak Sağlığı Uzmanı Podolog Zehra Albayrak şunları söylüyor;

Ayaklarımız genellikle yılın çoğu zamanında kapalı ayakkabılar içerisinde olduğu için maalesef gerekli özeni göstermiyoruz. Bu nedenle ayaklarımıza da en az yüzümüz, ellerimiz kadar önem vermeliyiz.

Güzel ve sağlıklı ayaklar için her şeyden önce ayaklarımızın temiz olması çok önemli. Ayaklar her gün mutlaka yıkanmalı ve iyice kurutulmalı.

Ayak tırnakları el tırnaklarımızdan farklı olarak daha düz kesilmeli.

Sonbahar ve Kış mevsimlerinde ayaklarımız gün boyu kapalı kalır. Bu nedenle ayakkabı seçiminin doğru yapılması gerekir. Tırnaklarımızı sıkıştırmayacak ayağımızı rahatsız etmeyecek, nefes alabilen ayakkabılar tercih etmeye özen göstermeliyiz.

Düzenli olarak ayaklarımızı nemlendirmeliyiz. Bunun için koruyucu ve besleyici yağ bazlı nemlendiricileri kullanabiliriz.  Bunları mümkünse her gün ayaklarımıza ve tırnaklarımıza uygulamalıyız. Besleyici yağlar tırnakların sağlıklı uzaması ve güçlenmesi için de çok önemlidir.

Bir süre ojeye ara verin. Eğer ojesiz çıkmam diyorsanız ojenizin altına uygulayacağınız nemlendirici bir baz hem ojenin tırnağa daha iyi oturması hem de kurutucu öğelere karşı tırnağın koruma altına alınması için iyi bir yöntem.

Haftada iki gün masaj ile birlikte yapacağınız tuz peelingleri, ayakları bir süre tuzlu suda bekletmek gibi evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle, daha sağlıklı ve bakımlı ayak ve tırnaklara sahip olabilirsiniz.  Burada tuzun işlenmemiş olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tuz ile yapılan uygulamalar ayak ve tırnaklarınızı oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.