SAHA Studio Açılıyor

Türkiye çağdaş sanatını destekleyen projeleriyle 10. yılını kutlayan SAHA’nın Beyoğlu’nda sanatçı ve küratörler için açtığı SAHA Studio, dönem sonu sergi ve etkinlikleriyle 29 Eylül Çarşamba günü kapılarını açıyor. Ocak ayından beri SAHA’nın desteğiyle SAHA Studio bünyesinde araştırmalarını yürüten sanatçılar Yasemin Nur, Onur Gökmen, Ege Kanar, Bengü Karaduman ve Merve Ünsal’ın çalışmaları 29 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında her gün 13.00 – 19.00 saatlerinde gezilebilir.

SAHA Studio

SAHA Studio, 2011 yılından beri 400’den fazla sanatçı, küratör, yazar ve sanat inisiyatifinin projesine, 39 ülkede kâr amacı gütmeyen 170 sanat kurumunda destek oldu. Beyoğlu’nda 2019 yılında kurulan SAHA Studio ise katılımcılarına SAHA Studio yurtiçi ve yurtdışındaki ortaklıklarının da katkısıyla diyalog, işbirliği ve birlikte öğrenme olanakları sunuyor. Davetli sanatçılara uzun süreli atölye ve ortak çalışma mekânı ile projeleri için araştırma ve eser üretim fonu sağlayan SAHA Studio, grup içi ve birebir danışma ve geribildirim toplantılarıyla sanatçıların araştırma, üretim, sunum ve sergileme süreçlerine yardımcı oluyor. SAHA Studio, sadece Türkiye’nin farklı kentlerinden görsel sanatçıları değil, yurtdışından yazar ve küratörleri de ağırlayarak İstanbul sanat ortamıyla etkileşim içinde araştırmalarını geliştirmelerini sağlıyor. SAHA Studio’nun üçüncü döneminde, ARTWORKS işbirliğiyle Yunanistan’dan gelen küratör Eva Vaslamatzi, Mayıs-Haziran aylarında SAHA Studio bünyesinde yaptığı araştırmayı sonbaharda Atina’da düzenlediği sergiye Türkiye’den üç sanatçı davet ederek tamamlıyor. SAHA Studio’nun misafir yazarı Murat Alat ise yıl boyunca SAHA Studio Yazı Dizisi için her ay farklı bir sanatçının eseri üzerine yeni bir yazı hazırlayıp paylaşırken SAHA Studiosanatçıları için okuma ve tartışma seansları programlıyor.

SAHA Studio katılımcıları, programa danışmanlık yapan bir seçici kurul tarafından belirleniyor. 2021 yılında sanatçı Gülsün Karamustafa, küratör Özge Ersoy ve SAHA Studio’nun direktörü küratör Çelenk Bafra’dan oluşan seçici kurul, programa katılacak sanatçı, yazar ve küratörleri belirlerken programa daha önce katılmış sanatçı ve danışmanlarla birlikte bir grup bağımsız küratörden de bir veya iki isim önerisini portfolyolarıyla birlikte aldı. Böylece toplam 40 adayın çalışmalarını değerlendiren kurul, Ocak Eylül 2022 dönemi ve takiben Ekim ayında başlayacak SAHA Studio’nun yeni dönemine katılacakları belirledi.

SAHA Studio Danışma ve Seçici Kurulu: Çelenk Bafra, Özge Ersoy, Gülsün Karamustafa

Aday gösterenler: Alper Aydın, Larissa Araz, Kerem Ozan Bayraktar, Hera Büyüktaşçıyan, Özgür Demirci, Övül Durmuşoğlu, Merve Elveren, Sibel Horada, Borga Kantürk, Vasıf Kortun, Gülşah Mursaloğlu, Zeynep Öz, Metehan Özcan, Başak Şenova, Aslı Seven, Fatoş Üstek, Dilek Winchester

 

SAHA Studio İletişim Bilgileri

SAHA Studio

29 Eylül – 2 Ekim 2021, her gün 13.00 – 19.00

Sıraselviler Cad. No: 35, Cihangir, Beyoğlu 34433 İstanbul

Ayrıntılı bilgi için: www.saha.org.tr / info@saha.org.tr

Tel: +90 212 244 06 05

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.