En Sık Kullanılan Moda Terimleri Nelerdir

Moda Terimlerini sizler için derledik. Modaya meraklısıysanız bu terimleri öğrenmenizde fayda var.

 

Androgyn:  Androjen kelimesi, erkek ve kadın modasında aynı kesimlerin, kumaşların ve detayların kullanılması anlamına geliyor. Tam anlamıyla cinsiyetsizliği ifade eden bu terimi, bu sezon unutmayın.

Baggy : Bol anlamına geliyor. Genellikle bol kesim pantolonlar için kullanılıyor. Bol pantolon fırtınasıyla bu kelimeyi ezberleyeceğiz.

Bootie: Bu sezon tahtını diz hizasındaki çizmeler sallasa da bilekte biten bot anlamına gelen bootie, ayakkabılarla boy ölçüşecek.

Brocard: Sırma ve gümüş işlemeli ipekli kumaş anlamına gelen brocard yeni sezonda özellikle kadifelerle karşımıza çıkıyor.

Clutch : Türkçe kelime anlamı tutmak/kavramak olan cluth, modaya askısız ve elde taşınan çantaları tarif etmek için hızla giriş yaptı. Yeni sezonda da birbirinden çekici clutch çantalar elinizden düşmeyecek.

Cool chic : Şık, feminen ve çabasız görüntünün adı. Evet, bu sezon cool chic olmak herkesin hayali.

Degage : Kıyafetin yaka ya da göğüs kısmında kumaşın gevşek bırakılmasıyla elde edilen kesime verilen isim olan degaje bu sezon özellikle gece elbiselerinde çok moda.

Drape : Yeni sezonun öne çıkan trendlerinden olan drape, kumaşın kat kat büzülerek kullanılması demek. Özellikle etek ve elbiselerde dikkat çekiyor.

Flat : Düz, yassı topuk anlamında kullanılan flat, yüksek ökçelere alternatif.

Full skirt : Bele oturan, aşağıya doğru genişleyen diz boyundaki kloş etek anlamında kullanılıyor.

High heel : Yüksek ökçeler! Giderek daha çok yükseliyorlar. Bu sezon yüksek ve küt topuklar moda.

It : Hem moda hem de cool anlamında kullanılıyor; it bag (çanta), it jean gibi… Ayrıca It terimi artık tarzlarıyla öne çıkan popüler ve stil sahibi insanlar için de kullanılmaya başlandı; “it girl (kız)” gibi… Bakalım bu sezonun it’leri neler ve kimler olacak.

Lady Chic : Hanım hanımcık ama aynı zamanda da seksi. Klasik parçaların kusursuz yorumu.

MasculinMaskülen : Erkeksi. Bu sezon erkeksi kadınlar görmeye hazır olun.

MoccasinMokasen : Bağcıksız ayakkabı. Genellikle de süet erkek ayakkabıları için kullanılan bir terim. Bu sezon kadın modasında da mokasenler çok moda.

Must Have : “Olmazsa olmaz” anlamına geliyor. Her sezon bir “must have” listemiz oluyor.

Orient : Bu sezon Batı’yı bir kenara bırakıp Uzakdoğu etkisinin hissedildiği oryantal modasına “Merhaba” demeye hazır olun. Uzakdoğu çizgilerinin hâkim olduğu orient rüzgârı esecek.

Peplum : Sezonun en hit parçalarından biri olan peplum, ceket, elbise ve eteklerin bel kısmına monte edilmiş ek bir etek parçası şeklinde kullanılıyor.

Pencil Skirt : Türkçe tam karşılığı; kalem etek oluyor. Dar siluetli, dize doğru giderek daralan diz boyunda etek. Çok seksi ve şık duruyor.

Retro : Modada geçmişe dönüş eğilimi için kullanılıyor. Yeni sezonda 20’ler ve 50’lerle yine retro hâkim olacak.

Stiletto : Artık neredeyse anlamını bilmeyenin kalmadığı moda terimi stiletto, yüksek ve ince topuklu kadın ayakkabısı demek. Yine ve her zaman çok moda.

TweedTüvit : Yüzeyi kabarık olarak dokunmuş yünlü kumaş. Chanel tarzı tweed ceketleri seviyoruz.

Used Look : “Kullanılmış gibi görünen” demek. Yeni olmasına rağmen, uzun zaman giyilmiş ve yıpranmış gibi görünen kıyafetleri tanımlayan bir terim.

Vintage : Son senelerde fazlasıyla karşımıza çıkan vintage, geçmiş döneme ait tek ve özel parça ya da koleksiyonlara verilen isim. Bu nedenle ikinci el ancak klasik parçalar için sıklıkla kullanılıyor vintage terimi.

Wedge : Türkçe kelime anlamı takoz/çivi olan Wedge terimi, 70’lerin modasında karşımıza çıkan dolgu topuklu ayakkabılar için kullanılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.