Pepsi TSYD ve ÇEVKO geleceğin futbolcuları için bir arada

UEFA Şampiyonlar Ligi sponsoru olan Pepsi, TSYD işbirliğiyle futbolu desteklemeye ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ projesi ile devam ediyor. Ankara, Eskişehir ve İzmir’de gerçekleşecek olan seminerlerde ünlü futbolcular genç futbolseverlere deneyimlerini aktarırken, spor konusunda uzman hekimler yetenek sürdürülebilirliği konusunda bilgi verecek. Seminere katılacak genç yeteneklere ise pet şişelerden geri dönüştürülmüş formalar hediye edilecek. Proje kapsamında ÇEVKO tarafından üç ile yerleştirilen geri dönüşüm istasyonlarıyla çevrenin, doğanın ve ekosistemin korunmasına katkıda bulunulurken, aynı zamanda futbolun güçlenmesine ve genç yeteneklere destek olunabilecek.

PepsiCo’nun içecek grubu markalarından Pepsi UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğu ile futbola olan desteğini uzun yıllardır sürdürüyor. Pepsi ve 11 ilde 1700 üyesi bulunan Türkiye’nin en önemli basın kuruluşlarından biri olan Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) geleceğin futbolcuları için bir araya geliyor.

TSYD Oğuz Tongsir Pepsi

İşbirliğiyle hayata geçirilecek olan ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ kapsamında, genç futbolcuların gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla buluşmalar düzenlenecek. Ankara, İzmir ve Eskişehir’de yapılacak olan ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’nde, eğitmen desteğini ise TSYD ve ÇEVKO sağlayacak.

Proje kapsamında, ÇEVKO Vakfı desteği ile Ankara-Yenimahalle, İzmir-Karşıyaka ve Eskişehir -Tepebaşı‘na geri dönüşüm üniteleri yerleştirildi. Temmuz ayına kadar bu istasyonlarda toplanan pet şişeler geri dönüştürülecek. Buna ek olarak pet şişeden geri dönüştürülmüş formalar da proje kapsamında eğitim alan çocuklara hediye edilecek.

Ayrıca Sia Insight’ı yaptığı araştırmaya göre sürdürülebilirlik denince akla gelen ilk 3 markadan biri olan Pepsi bu alandaki çalışmalarına büyük bir özenle devam ediyor. Pepsi pet şişelerini, geri dönüşüm ünitelerine atarak çevrenin, doğanın ve ekosistemin korunmasına katkıda bulunurken aynı zamanda futbolun güçlenmesine ve genç yeteneklere destek olmak mümkün.

Üç aşamalı eğitim seminerleri

Futbola gönül vermiş ve bu alanda kariyer yapmak isteyen genç yeteneklerin hedef alındığı projede, geleceğin yıldız futbolcu adayları üç fazdan oluşan eğitim ve deneyim seminerlerine katılacak. Seminerlerin birinci bölümünde; TSYD Başkanı Oğuz Tongsir moderatörlüğünde futbol efsaneleri ağırlanacak. Yetenek ve başarılarıyla örnek olmuş olan efsaneler, genç sporculara kendi kariyerlerinin gelişimi sırasında yaşadıklarını ve deneyimlerini anlatacaklar. İkinci bölümde ise; uzman spor hekimleri gelecekte yıldız bir futbolcu olmak isteyen genç yeteneklere, yeteneklerini sürdürülebilir kılmak için eğitimler verecek. Sakatlanmalarının önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gerekenler ve spor hayatlarının devamlılığı için gerekli olan beden disiplinleri uygulamalı olarak anlatılacak. Son bölümde ise ÇEVKO Vakfı’nın uzman eğitmenleri futbolcu adaylarının aynı zamanda çevre bilincine sahip olmaları için sürdürülebilirliğin önemi ve geri dönüşümün faydaları hakkında eğitim verecekler.

Pepsi futbola katkı sağlamaya devam ediyor

Proje tanıtımı için gerçekleştirilen basın buluşmasında konuşan PepsiCo Türkiye İçecek Pazarlama Direktörü Aslı Önder : ‘’Pepsi olarak yıllardır futbol tutkusunun en büyük destekçisi olduk. Bu kapsamda UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı sizin de bildiğiniz gibi İstanbul’a getirdik ve benzersiz İstanbul Boğazı’yla buluşturduk. Futbol nesiller boyu devam eden bir tutku. Bu sebeple gelecek nesillerin de bu tutkularının peşinden koşabilmeleri için onların eğitimlerinin çok önemli olduğunun farkındayız. TSYD ve ÇEVKO ile birlikte gerçekleştireceğimiz seminerlerin yıldız futbolcu adaylarımızın ufuklarını açacağına inanıyor ve eş zamanlı olarak hem çevresel hem de yetenek sürdürülebilirliği kapsamında vereceğimiz ek eğitimlerle geleceğimiz olan gençlerin sporla birlikte sürdürülebilirlik alanında donanım sahibi olmalarını amaçlıyoruz.’’ dedi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Başkanı Oğuz Tongsir ise ” Şampiyonlar Liginin sponsoru PepsiCO  futbolun tavanından sonra şimdi de tabanına iniyor”dedi. PepsiCO Türkiye ile işbirliğine girmekten son derece mutlu olduklarını belirten Oğuz Tongsir projeyi şöyle anlattı: “Pandemi nedeniyle bir değişiklik olmazsa Eylül ayında Eskişehir, İzmir ve Ankara’da yüzlerce 12 yaş üstü yıldız futbolcu adaylarını bir sahaya toplayacağız. İstanbul’dan gelecek eski ünlü futbolcular veya Teknik Direktörler bu çocuklara kariyer yolculuklarını anlatacaklar. Tavsiyelerde bulunacaklar, çocukların sorularını cevaplayacaklar. Bu açık hava buluşmasına spor doktorları da katılıp, beslenme, sakatlıklardan korunma, fizik gelişmesiyle futbolcu adaylarını aydınlatacaklar. Bu arada ÇEVKO da bu proje kapsamında pet şişeler toplayıp bunları amatör futbolcular için formaya dönüştürecek”
TSYD Başkanı Oğuz Tongsir basın toplantısının sonunda bu projeyi tüm ülkeye yayma amacında olduklarını söyleyerek, PepsiCO Türkiye‘ye teşekkür etti.

Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri İçeriği

Oğuz Tongsir ve Futbol Efsanesinin ‘’ Deneyim ve Kariyer ‘’ sohbeti

a. Sporla tanışması nasıl oldu?
b. Futbol hayatına nasıl girdi?
c. Genç yaşlarda nasıl bir hazırlık süreçlerinden geçti?
d. Kariyerinin dönüm noktaları nelerdi?
e. Anılar/unutulmaz anlar
f. Kendisine ders çıkardığı olaylar nelerdir?
g. İyi bir futbol kariyeri için küçük yaşlardan beri sürdürdüğü öğretiler nelerdir? Futboldaki kariyer yolculuğunda dikkat edilecek konuları nelerdir? Bu uzun kariyer serüveninde sürdürülebilir bir şekilde yola devam etmenin tüyoları nedir?
h. Genç futbol yıldızı adaylarına tavsiyeler ve soru-cevap kısmı

 Spor Hekimiyle sürdürülebilir bir spor hayatı için yapılması gerekenler

a. Vücudumuzu tanıma
b. Sürdürülebilir spor performansı için gereken ögeler
b.i. Beslenme
b.ii. Antrenman
b.iii. Teknik
b.iv. Taktik
b.v. Zihinsel sağlığın performansa etkisi – İyi bir kariyer gelişimi için sürdürülebilirlik anlayışının önemi
c. Uzun bir spor hayatı için sakatlanmayı önlemek
c.i. Kendini sakatlama ihtimalleri
c.ii. Rakibi sakatlama faktörleri
c.iii. Sakatlanmayı önleme yöntemleri
c.iv. Centilmenlik

ÇEVKO Temsilcisinin Sürdürülebilir çevre eğitimi

a. Sürdürülebilirlik nedir?
b. Sürdürülebilirliğin önemi
c. Geri dönüşüm nedir?
d. Geri dönüşümün önemi
e. Plastiklerin kullanımı sonrası süreçler
f. Plastik kirlilik ve çevresel faktörler
g. Plastik atıkların geri dönüşüm değerleri
h. Plastiklerde geri dönüşümün tanımı
i. Pepsi geri dönüşümde neler yapıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.