Klasik Otomobillerin Ekspertiz Süreci Nasıl İşliyor

İkinci el araç alım satımında bulunan tarafların ihtiyaçlarına daha geniş bir yelpazede yanıt verebilmek adına, Türkiye’de ilk profesyonel klasik araç ekspertiz hizmeti TÜV SÜD D-Expert tarafından Mart ayından itibaren İstanbul Maslak şubesinde verilmeye başlandı. Peki klasik otomobil sahibi olmak isteyen alıcılar için ekspertiz süreci nasıl işliyor? Klasik araç ekspertizi için aranan şartlar neler? İşte tüm merak edilenleri sizler için toparladık.

tüv ekspertizKaç yaşından itibaren bir araç klasik sınıfına girer?

Bir aracın klasik araç statüsünde sayılması için en az 30 yıl önce trafiğe çıkmış olması gerekiyor.

Klasik Araçların Ekspertize Alınabilmesi İçin Sağlaması Gereken Şartlar

İlgili aracın çalışır ve yürür vaziyette olması, ekspertiz sürecinin başlatılması için aranan en kritik şart. Bununla beraber, aracın motor ve şase numaralarının mutlaka okunur durumda olmaları sağlanması beklenen diğer kriterler. Söz konusu aracın ekspertize uygun temizlikte olması da ayrıca aranan bir diğer koşul.

Klasik Araç Ekspertiz Sınıfları

Klasik otomobil ekspertiz sürecinde araçlar, orijinal olduğu belirtilen ve yenilenmiş ya da tadilat görmüş araçlar olarak iki ayrı başlık altına ayrılarak kontrol ediliyor.

Değerlendirmeye Tabi Klasik Araç Sınıfları

Klasik araçlar klasik otomobiller, klasik hafif ticari taşıtlar ve klasik arazi taşıtları olmak üzere üç ayrı sınıfa ayrılıyor.

Ekspertiz Hizmet Noktaları

Türkiye’de klasik araç ekspertiz hizmeti profesyonel olarak yalnızca TÜV SÜD D-Expert İstanbul Maslak şubesinde, web sitesinden ya da çağrı merkezinden önceden randevu oluşturularak sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.