Gebelikte İlk 28 Gün Çok Önemli

Gebelik döneminde beslenme, kilo kontrolü, dikkat edilmesi gerekenler ve hormonal değişiklikler gösteren Anne, hem kendinin hem de bebeğinin sağlığı için sağlıklı ve düzenli beslenmeli ve bu süreçte annelerin beslenmeye özen göstermesi gerekiyor.

İlk 28 gün folik asit çok önemli

Folik asit annenin kan volümünü artırmak ve bebekte önemli bir sağlık sorunu oluşturacak nöral tüp deformasyonlarına karşı korumak için gereklidir. Besinlerle bu ihtiyacı karşılamak mümkün olamayacağından, gebe kalmayı düşünen anne adayları ve gebelere, 3 ay önceden başlayarak özellikle ilk 3 ayı kapsayacak şekilde folik asit kullanımı önerilir.

 

Mide bulantılarını önlemek mümkün  

Gebeliğin ilk 3 ayını oluşturan dönemde annenin yaşadığı hormonal değişiklikler, hiperemesiz dediğimiz mide bulantılarına sebep olabilir. Bu durumda anne yeteri kadar beslenemediği için günlük enerji alımı azalabilir. Bulantıları azaltmak için sabah kalkar kalkmaz mide asitini emmeye yardımcı olacak galeta, leblebi, çubuk kraker gibi besinleri yataktan kalkmadan tüketmeye çalışmalı.

Asitli içecekler, hazır meyve ve taze sıkılmış meyve suları midede yanmaya ve ekşimeye sebep olacağından tüketilmemelidir, su tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini ve suyun yemek sırasında değil aralarda içilmesinin daha doğru olacaktır. Çiğ sebze ve meyveler mideyi yavaş terk edeceğinden, mide bulantısının yoğun olduğu zamanlarda tüketmemeye çalışılmalı. Protein alımını artırmak için tuzlu ayran, peynir, yoğurt gibi besinlerden faydalanılabilir. Yağlı, kızarmış besinler bulantıyı artırdığından bu besinleri tüketirken ve pişirirken çok yağlı yapmamaya ve kızartmamaya dikkat edilmeli.

 

Az ya da çok beslenmek de zararlı!

Aşırı besin alımı ile fazla yağlanmadan dolayı postmatürasyon (geç doğum), fetüste mekonyum aspirasyonu (bebeğin kakasını yutması) ve perinetal (anne karnında) ölüm riski yüksektir, annenin yeteri kadar beslenmemesi halinde oluşabilecek sorunlar ise: Artan enerji ve protein gereksinmesinin karşılanmaması annenin kilo vermesine neden olur. Ayrıca artan besin öğelerinin karşılanamaması yine annede anemi, diş çürüklüğü, osteomalasi (kemik yumuşaması) gibi hastalıklara yol açabilir.

 

Gebelerin yemesi ve uzak durması gereken gıdalar

İlk 3 aylık dönemde bebek tüm ihtiyacını anneden karşıladığı için annenin günlük olarak ekstra beslenmeye ihtiyaç yoktur; 3-6 ay arasında günde 340 kalori, 6-9 ay arasında günlük 450 kalori eklenmesi, hamilelik dönemindeki beslenme sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları ise:

-Kalsiyumun zengin kaynağı olan süt, yoğurt ve peynir düzenli tüketilmeli,

-Her gün 1 adet yumurta veya 1 porsiyon etli sebze ya da kurubaklagil yemeği yemeye özen gösterilmeli,

-C vitamininden zengin sebze ve meyveler sık sık tüketilmeli,

-Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddeleri içeren yiyecekler yenmemeli,

-Yemeklerde muhakkak iyotlu tuz kullanılmalı,

-Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine, ayran, meyvenin kendi tadı ile yapılmış kompostolar içecek olarak tercih edilmeli,

-Sigara ve alkol kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.