Çok Şiddetli Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

Dismenore veya menstrüel ağrı; aralıklı, kramp tarzı, suprapubik bölgede yoğunlaşmış, zaman zaman bulantı, kusma ve ishalle birlikte görülür. Adet dönemlerinde kadınların yüzde ellisinde gözlenebilen yaygın bir sorundur. Başlıca iki grup altında değerlendirilebilir; Primer Dismenore, herhangi bir ilgili nedene bağlı olmadan; Sekonder Dismenore ise pelvik bir bozukluğa (çikolata kisti) bağlı olarak ortaya çıkar. Primer dismenore, genellikle adetin ilk 2-3 günü içerisinde görülebilen başlıca kusma, yorgunluk, sırt ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi ve diyare gibi semptomlar ile seyreder.

Adet döneminde; prostaglandin üretiminde artışa bağlı olarak ağrı sinirlerinin hassasiyetinin artması, rahimde iskemi ve geriliminin yükselmesi ve rahimde kasılmaların artmasıdır. Bunun neticesinde rahimde kan akımı azalır ve kasıklarda ağrıya yol açar. Dolayısıyla tedavide prostaglandin sentezi baskılayıcılarının kullanılması önerilmektedir. Adet ağrısı genellikle kasıkta ortaya çıkar ve ağrının ortaya çıktığı dönem itibariyle adet öncesi, adet sırasında ve adet sonrasında kasık ağrısı olarak ifade edilir.

Çok Şiddetli Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

Spazm çözücü: Civanperçemi, mayıs papatyası  ve gül tomurcuğu rahimdeki spazmı çözücü ve hafif yatıştırıcı özelliktedir.
Ödem ve ağrı giderici: Zerdeçal  ve Söğüt kabuğu gibi prostaglandin baskılayıcılar ödemi uzaklaştırmak ve ağrıyı hafifletmek amacıyla yararlı olabilmektedir.
Yatıştırıcı etki: Adet döneminde ortaya çıkan gerginliği azaltmaya yardımcı olmak üzere gül çiçeği tomurcuğu  ve mayıs papatyası  yararlı olmaktadır.
Bitkisel östrojen: Kırmızı yonca bitkisel östrojen etkisine sahiptir.
Karaciğer işlevlerinin desteklenmesi: Karahindiba ile karaciğer işlevleri desteklenerek östrojenin karaciğerde hızla parçalanması sağlanmaktadır.
Kanama kontrolü: Kanamanın azaltılmasını sağlamak amacıyla Çoban çantası yararlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.